image-thumbnail-35.jpgاز آنجایی که تنبلی امانم را بریده و حساسیت در گذاشتن مطلب کامل و سر شلوغی سبب می شود که نتوانم مطلبی برای کن امسال آماده کنم مطلب آقای بابک گرانفر را در اعتماد هفته گذشته می گذارم که مطلب نسبتا خوبی است که یک دید کلی نسبت به جشنواره امسال می دهد .اما اینکه لینک ندادم به خاطر این است که همانطور که وبلاگ من در بعضی جاها فیلتر شده و مملکت هم کارش معلوم نیست و بعید نیست چند روز دیگر سایت اعتماد کلا بسته شود یا فیلتر بهتر دیدم کل مطلب را بگذارم.بدیهی است اصل مطلب متعلق یه سایت اعتماد و شخص نویسنده آقای گرانفر است.    

 

 

آنچه درباره فيلم هاي کن شصتم بايد بدانيد

بابک گرانفر

My Blueberry Nights؛ ونگ کارواي 

«به اندازه دو فيلم قبلي اش کامل نيست، زماني براي کامل بودن نداشتيم.» اين را داريوش خنجي فيلمبردار ايراني الاصل آخرين فيلم ونگ کارواي به نيويورک تايمز مي گويد. درست برخلاف 2046، که آماده شدنش پنج سال به طول انجاميد «شب هاي قره قاط من» در هفت هفته فيلمبرداي شد. از عنوان آن تعجب نکنيد چون قره قاط ميوه يي است که از آن شيريني پاي هم تهيه مي شود و وقتي در فيلم، نورا جونز (خواننده معروف و دختر راوي شانکار) وارد رستوران جود لا مي شود و همين شيريني پاي را سفارش مي دهد رازي را فاش مي گويد که پس از ناپديد شدن نورا جونز، جود لا را به دنبال يافتن خود در جاده ها مي کشاند.

پيشتر اعلام شده بود که ونگ کارواي قرار است «خانمي از شانگهاي» را با بازي نيکول کيدمن بسازد (اين پروژه ربطي به فيلم معروف اورسن ولز با همين نام ندارد) اما گويا خانم کيدمن از حضور در آن اجتناب کرده و پروژه به هم خورده. مکان ها و داستان تکميلي «شب هاي...» نيز حين بررسي ها و بازديد ها از نيويورک در سال قبل براي ساختن همين پروژه حاصل شد. البته پس از قطعي شدن پروژه « شب هاي...» و پيوستن داريوش خنجي به جاي کريستوفر دويل (فيلمبردار هميشگي ونگ کار واي که اين روزها در هاليوود بسيار پرکار است) تمام لوکيشن ها و جزئيات اين فيلم جاده يي، به صورت دونفره توسط کارگردان و فيلمبردار کنترل شد تا به اين ترتيب ونگ کارواي اولين فيلم انگليسي زبان خود را در امريکا بسازد. او اعلام کرده که اين نوع فيلم ساختن مثل اين است که يک گروه موسيقي راک ( براي اجراي برنامه) به تور برود. داستان اوليه «شب هاي...» از فيلمي با عنوان «در حال و هواي عشق2001» - با بازي همان بازيگران «در حال و هواي عشق» ـ نشات مي گيرد که فقط يک بار در کن 2001 به نمايش درآمد. پس از آن او فقط پنج سال وقت صرف ساختن «2046» کرد و در سال گذشته هم رياست هيات داوران کن را در بخش مسابقه به عهده داشت. بايد ديد فيلم آخر او که در آن ناتالي پورتمن، ريچل وايز و ديويد استراثرن هم بازي مي کنند مي تواند نخل طلا را براي اولين بار نصيبش کند. هر چه نباشد او اولين آسيايي است که فيلمش قرار است به عنوان افتتاحيه به نمايش درآيد.

The Edge of Heaven؛ فاتح آکين

کارگردان تحسين شده فيلم «شاخ به شاخ» (Head-0n)، با يکي ديگر از فيلم هاي فراملي اش به کن آمده است. او که در کنار سيلان جيلان طلايه داران سينماي نوين ترکيه محسوب مي شوند در «لبه بهشت» باز به سراغ داستاني از مهاجران ترک ساکن آلمان رفته و البته اين بار از اسطوره بازيگري آلمان، هانا شيگولا، هم استفاده کرده است. فيلم داستان رابطه شکننده شش نفر است که در پس زمينه يي از اوضاع اجتماعي و سياسي امروز ترک ها بيان مي شود.

Izgnanie(The Banishment )؛ آندري زويگانيتسف 

زويگانيتسف را ديگر همه مي شناسند، «بازگشت» او هم در جشنواره فجر به نمايش درآمد و هم پس از آن از تلويزيون پخش شد. فيلم جديد او «رايحه سنگ» نام دارد که با عنوان بين المللي «تبعيد» در کن به نمايش در مي آيد. فيلم کاملاً در سکوت خبري ساخته شد و تنها مي دانيم که داستان آن درباره روابط يک زن و شوهر است که نقش زن را ماريا بونوي معروف سوئدي بازي مي کند و براي ايفاي اين نقش روسي آموخته است. همه انتظار مي کشند تا شاهکار جديدي از اين استاد روس ببينند. 

Breath؛ کيم کي دوک 

 9c30f31b2fdfe75ecd666d1e035be479_couvA.jpg&usg=AFrqEzf-3gp0ddAkrqySUDyc6ERhlOdWugکارگردان «بهار، تابستان، پاييز، زمستان... و بهار» تنها کسي است که از بين سازندگان فيلم هاي موسوم به پالپ آسيايي به کن آمده است. چهاردهمين فيلم او «نفس»، يکي ديگر از همان فيلم هاي منکوب کننده افراطي است. او که به قول خودش تا به حال سعي داشته مرزهاي خشونت و افراطي گري را درنوردد و تا جايي که امکان دارد آنها را گسترش دهد، اين بار به سراغ داستان زني مجسمه ساز رفته که در زندگي زناشويي اش با همسر و دخترش، در آپارتماني در سئول، دچار کسالت شده است، حين يکي از همان دعواهاي زن و شوهري مرسوم، او تصوير مردي را در تلويزيون مي بيند که يک محکوم به مرگ است و در زندان سعي کرده با دسته مسواک خودکشي کند اما موفق نشده و به جاي آن تکلمش را از دست داده است.

همان شب او يک تاکسي مي گيرد و به زندان مي رود و صبح به ترفندي مرد را ملاقات مي کند. او که در زندگي زناشويي با شوهرش کلامي حرف نمي زده، اينجا يکسره دهان است و مرد زنداني يکسره گوش. اين ملاقات ها ادامه مي يابد و او براي مرد زنداني چهار فصل را به عنوان هديه مي برد، با گذر فصل ها او اتاق ملاقاتشان در زندان را به هيئت آن فصل درمي آورد، در اين بين شوهر پرگوي او هم هست که مي خواهد ازدواجشان را حفظ کند.

گفته مي شود که کيم کي دوک فيلم را در 10 جلسه فيلمبرداري کرده است، بايد ديد او در اين لوکيشن محدود چه کرده است. هر چند که اگر سکانس به يادماندني زندان را در «بدخو» به ياد آوريد مي توانيد حدس بزنيد که او چه شگردهايي به کار بسته است. 

Chansons d'amour, Les (Christophe Honoré)  

 Scaphandre et le papillon, Le  (Julian Schnabel) ،

 دو فيلم فرانسوي  

از 1987، يعني پس از «زير آفتاب شيطان» موريس پيالا تا به حال، ديگر نخل طلا در خانه نمانده است. البته در نظر بگيريد که زوال سينماي فرانسه در اين سال ها کاملاً آشکار است و ديگر دوران غول هاي فرانسوي به سر رسيده است. امسال سه فيلم فرانسوي در بخش مسابقه حضور دارند که به کاترين بريا در بخشي جداگانه مي پردازيم. 

«آوازهاي عاشقانه» نام سومين اثر کريستف اونوره است که از او به عنوان استعدادي نامتعارف در سينماي امروز فرانسه ياد مي کنند. فيلم يک موزيکال کمدي است که لويي گارل و لودوين ساينيه در آن به ايفاي نقش پرداخته اند. کريستف اونوره غير از کارگرداني، نمايشنامه نويس و نويسنده کتب کودکان است و اين چند رشته يي بودن او را تبديل به شخصيتي نامتعارف کرده است.
جوليان اشنابل کارگردان اثر تحسين شده «وقتي شب فرو مي افتد» است، همان فيلمي که خاوير باردم در آن نقش رينالدو آرناس نويسنده کوبايي را بازي کرد و به خاطرش از جشنواره ونيز جايزه بازيگري گرفت. او اين بار هم به سراغ يک زندگينامه ديگر رفته است؛ زندگينامه ژان دومينيک باوبي سردبير مجله اله (
Elle) فرانسه که در 43 سالگي دچار عارضه يي شد موسوم به سندروم محبس. او که همه بدنش جز چشم چپ فلج شده بود، فقط مي توانست پلک بزند، در اين وضعيت او تصميم مي گيرد کتاب بنويسد، براي نوشتن هر کلمه، کليه حروف الفبا را جلوي او به نمايش مي گذاشتند و او با پلک زدن حروفش را انتخاب مي کرد. هر کلمه برايش بيش از دو دقيقه طول مي کشيد و در کل بالغ بر 200 هزار بار پلک زد. کتاب بسيار پرفروش شد و نقدهاي مثبتي هم گرفت. حالا اشنابل از زاويه دنياي باوبي به سراغ قصه هاي ذهني او رفته است. فيلم «ماسک تنفس و پروانه» نام دارد.

Import/Export؛ اولريش زيدل 

 اولريش زيدل کارگردان نو آمده اتريشي با فيلم «صادرات / واردات» در کن شرکت کرده است، او پيشتر فيلم Hundstage را ساخته که جايزه ويژه هيات داوران را از ونيز دريافت کرده است. در فيلم جديدش ماريا هوفشتاتر نقش اصلي را بازي مي کند که بازي روانش را در «آخرين روزهاي سوفي شول» و «زمانه گرگ» به ياد داريم.

The Man from London؛ بلا تار  

بلا تار تقريباً در ايران گمنام است، اما او يکي از پرچمداران سينماي تجربي در جهان است. استاد بزرگ مجار در کن با فيلم «مردي از لندن» شرکت کرده است. فيلم اقتباسي است از داستان هموطن او ژرژ سيمنون (که البته در فرانسه به عرصه رسيد). يک داستان جنايي درباره مردي که شاهد يک جنايت است و ناخواسته درگير آن مي شود. فيلم تيلدا سوينتون را در پيشاني خود دارد و ساخته شدنش انبوهي از مشکلات را به همراه داشت. در اوايل فيلمبرداري تهيه کننده فيلم خود کشي کرد و فيلم را از نظر مالي به ورطه سقوط کشاند. اگر نبود بلا تار که با اعتبارش فيلم را از مخمصه خارج کند عملاً روياي ديدن اقتباس بلا تار از داستان سيمنون را بايد به خواب مي ديديم. از استاد بزرگ نقل شده که پس از اين واقعه گفته است؛ «محکم ادامه مي دهيم تا فيلم به کن برسد، فيلم و زندگي که به آخر نرسيده است.» ضمناً همکار رمان نويس او لازلو کراژناوراکي فيلمنامه را نوشته، همان نويسنده رمان تانگوي شيطان که تبديل به آن فيلم بسيار طولاني و به يادماندني شد. (زمان فيلم 415 دقيقه است.) اين بار هم فيلم پر است از آن نماهاي بسيار طولاني، که اگر به سياق کارهاي آخرش انجام شده باشد، حداقل 11 دقيقه ادامه دارند و دوربين مسيري طولاني را در آنها طي مي کند (حتي همراه با گله گاوها مثل تانگوي شيطان). البته اميدوارم حداقل يکي از فيلم هاي او در ايران به نمايش دربيايد تا کيفيت تجربه کردن در فيلمسازي را بار ديگر به ياد آوريم. 


The Forest of Mogari ؛ نائومي کاوازه  

تنها ژاپني بخش مسابقه نائومي کاوازه است که يک بار هم در سال 1997 دوربين طلايي کن را نصيب خودش کرده. او که فيلم هاي حومه يي و با ريتمي کند مي سازد امسال «جنگل موگاري» را در کن شرکت داده است. نقدها و ريويو هاي پيشين مي گويند که بايد او را هم صاحب شانس دانست. 

No Country for Old Men؛ برادران کوئن 

 واقعاً نيازي به هيچ توضيحي ندارند. برادران کوئن جزء سرجهازي هاي کن محسوب مي شوند. فيلم جديدشان هم «نيست کشوري از آنً جهانديدگان» که عنوانش از مصرع آغازين شعر «سفر به سوي بيزانس» دبليو. بي. ييتس مي آيد، حتماً فيلم خوبي است. البته اين را هم اضافه کنم که فيلمنامه از روي داستان کورمک مک کارتي به همين نام و توسط خود او نوشته شده است. داستان مردي شکارچي که ناگهان وارد يک مخمصه جنايي، با دو ميليون دلار پول و چند جسد و چند کيلو هروئين مي شود. فکر کنم همين ها کافي است تا بدانيم با چه فيلمي طرف هستيم. در فيلم تامي لي جونز، خاوير باردم، جاش بولين و وودي هارلسون ايفاي نقش مي کنند. 

Paranoid Park؛ گاس ون سنت

او دو سال پيش چنان قاپ همه را دزيد که کسي در اعطاي نخل طلا به فيل شک نداشت. امسا

/ 13 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امين

برام جالبه بدونم منو يادت مياد؟ بيا يه فيلم بسازيم.

پرستش

سلام دوست عزيز من در وب لاگم در مورد فيلم آخر زمان مطلب گذاشتم .دوست داشتی يه سری بزن

كافه داستان

رنگ فونت و رنگ پس زمينه خواندن مطالب را کمی مشکل می کنند. در ضمن شما به كافه‌ داستان دعوت شده ايد: با جديدترين گفتگوي حسين مرتضائيان آبكنار به روز شده‌ايم. موفق باشيد.

دعوت نامه تالار انجمن ادبي هنري لحظه هاي انتظار

دعوت نامه تالار انجمن ادبي هنري لحظه هاي انتظار http://maghsad.com/arrs/index.php به انجمن ما بپيونديد تالار هنرمندان جوان پارسي فضايي براي ارتباط ارائه اثار و تبادل افكار و انديشه هاي شخصي در باب ادبيات و هنر

admin

با درود و سلام خدمت شما دوست عزیز سایت بسیار قشنگ،جذاب وپرمحتوایی دارید.من admin هستم. و فرومی آموزشی،علمی و تخصصی برای تمام ایرانیان راه اندازی کردم. خوشحال می شوم از تخصص و مهارت شما به عنوان مدیری لایق و کاردان بهره مند شوم.درصورت علاقه بازدیدی بفرمایید. www.p30stars.net موفق باشید.منتظر حضور سبز شما هستم.

haj hasan

خط بشدیم رنگ شدیم حجم شدیم هر چه کنیم در همه عالم نظری چنگ زدیم اه که ما خاک شدیم

hurrah sport

دوست گرامی سلام پرتال بین المللی هورا اسپرت فعالیت خود را در زمینه اطلاع رسانی ورزش آغاز نموده ، از 9 زبان زنده دنیا پشتیبانی می کند و بانک وسیعی از اطلاعات ورزشی را دارا می باشد . شما می توانید تازه ترین خبرهای ورزشی بهمراه جداول لیگ های معتبر را در سایت و وبلاگ خود نمایش دهید و امکانات بی نظیر دیگر که با ورود به پرتال و عضویت در آن از آنها بهره مند شوید از شما برای همکاری های بیشتر با پرتال ورزش دعوت بعمل می آید . با تشکر Www.HurrahSport.Com آدرس خروجی RSS http://www.hurrahsport.com/fa_default.asp?RP=M_Content.asp&P1N=ContentId&P1V=352&R%3D6959610%26L%3Dfa%26FT%3DFalse

سایه روشن

سلام ایول خوشم اومد وبلاگ خوبی داری داری به وبلاگ منم سر بزن ونظر یادت نره واگه مایل به تبادل لینک هستی که فکر نمکنم اینطور باشه منو به اسم سایه روشن لینک کن وبگو به چه اسمی لینکت کنم[دست]

نريمان

عوضي...بلاتار مجارستانيه...كجا مي تونه هموطن ژرژ سيمنون باشه؟بي سواد اوغلو.