Julian Schnabel  جولیان اشنابل1951

 

در عرصه هنر ,آشنایی با رشته های مختلف هنری می تواند در ارتقا سطح هنر اصلی هنرمند ,کمک زیادی به او نماید.به عنوان مثال در معماری که شاید از سایر هنرها دورتر بوده و جنبه کاربردی تری دارد با تلفیق موسیقی,مجسمه سازی ,نقاشی و حتی رقص می توان به خلق فضایی متفاوت تر دست یافت.

Fsc_Schnabel.jpgبا توجه به آثار هنرمندانی که هنر برای آنها تنها وسیله ای است برای آفرینش می بینیم که اگر هنرمند راه خود را شناخته باشد هنر برای او ابزاری است برای رسیدن به امر متعالی....پیر پائولو پازولینی, پیش از آنکه یک کارگردان تاثیرگذار در جهان باشد یک نقاش و یک شاعر است.جالب است که نقاشان به علت تجسم و دید بصری قوی , در عالم سینما  هم می توانند با خلق میزانسن های تاثیرگذار به موفقیت زیادی برسند.کیارستمی بزرگ , ابتدا نقاشی خوانده که چنین دید ظریفی دارد و امروزه به عنوان یک آرتیست(هنرمند در لفظ کلی) شناخته می شود نه یک سینماگر صرف.

دیوید لینچ, اعجوبه سینما هم در ابتدا نقاشی می کرده و علاقه او به سوررئالیسم و بخصوص ارجاعاتش در مخمل آبی و بزرگراه گمشده و شناخت او از رنگ و ترکیب بندی تصویری مناسب در جاده مالهالند ,بخوبی احاطه او را بر هنرهای مختلف نمایانگر می سازد.

در سال 2007 یک نقاش مشهور نئواکسپرسیونیست پست مدرن توانست در جشنواره کن بخوبی مطرح شده و جایزه کارگردانی را نصیب خود کند.

جولیان اشنابل که در عالم نقاشی به او لقب نقاش کاسه بشقابی را داده اند (چون در ابتدا با کولاژ کاسه و بشقاب های شکسته به خلق نقاشی های نئو اکسپرسیونیستی می پرداخته) به همراه کیت هرینگ و ژان میشل باسکیات Basquiat  از مشهورترین نقاشان دهه 90 امریکا و میراث دار نقاشانی چون جکسون پولاک است که20070521.FIG000000296_27858_1.jpg با در هم آمیختن هنر متعالی و فرهنگ عوام به نوعی عادت پست مدرنیستی دست یافته است. او متولد بروکلین نیویورک و بزرگ شده تگزاس است که در که سال ها برای امرار معاش در رستوران ظرفشویی کرده تا اینکه توانسته در عرصه نقاشی آمریکا مطرح شود.نقاشی های او در آن زمان پدیده ای برای جامعه آمریکا بوده که سیلوستر استالونه قهرمان سینمایش بوده است.او با نقاشی بر روی برزنت های قدیمی ,سعی در القا تاریخ تجسمی و نقش لایه های تاریخی بر اثر خود داشت و بدینسان از چنگ زیبایی شناسی مدرنیستی می گریخت.برزنت های کهنه ای که اشنابل بر آن طرح می زد همانند پوستی بود که کشیشان آزتک , در مراسم آیینی از تن قربانیان می کندند و تمام نقاشی او شکل نماد آشوبی سرکوب شده را به خود می گرفت.در این زمان, او به دنبال دمیدن روح بر آثار خود بود که شاید سینما این روح را برای او تامین می نمود.«می خواهم دیدن و شنیدن و استشمام کردن و حس کردن را در یک نقاشی واحد ,یک جا بیاورم.این حس ها در زندگی امروز از هم جدا شده است و جدایی آنها ما را نامتعادل کرده است.می خواهم از همین عدم تعادل شروع کنم و به شعری تازه و متعادل برسم.»...او با نمایش تکه تکه شدن ها که نماد پاره پاره شدن هنجار های فرهنگی پایان سده بیستم بود و مرکز زدایی در آثارش گونه ای آثار پست مدرن پدید آورده که نمایانگر سرگردانی یک هنرمند در دریای متلاطم است و این شکستگی ها و پاره پاره شدن ها یک واقعیت بی برو برگرد در دنیای امروز است.

نخستین فیلم جولیان اشنابل در مورد زندگی ژان میشل باسکیات Basquiat  دیگر نقاش مطرح نیویورکی دهه نود است که در سال 1988 در اثر اوردوز مصرف هروئین در 28 سالگی درگذشت و آثارش نمایانگر بحران هویت جوامع غربی در دوران معاصر است.این فیلم با بازی گری الدمن و والدین و خواهر خود اشنابل در نقش میلو و خانواده اش (که خود اشنابل است که پیشخدمت رستوران است)و جفری رایت در نقش باسکیات و «دیوید بووی» در نقش دوست باسکیات «اندی وارهول» که حامی و معلم او بوده است و بازیگرانی همچون دنیس هوپر و بنیسیو دل تورو در سال 1996 اشنابل را وارد عرصه کارگردانی سینما کرد.

فیلم بعدی او به نام «پیش از آنکه شب فرابرسد» Before Night Falls در سال 2001 با بازی جانی دپ و خاویر باردم در نقش یک نویسنده کوبایی (رینالدو آرناس) ساخته شد که جایزه بهترین بازیگر مرد را در جشنواره ونیز نصیب باردم کرد و کاندید بهترین بازیگر مرد اسکار نیزشد.فضای مخوف و تیره و تاری که اشنابل از کوبای دهه 60 تصویر کرده بسیار تاثیرگذار از آب درآمده است.

a9b.jpgسومین فیلم او به نام « لباس غواصی با پاپیون» The Diving Bell and the Butterfly یا Le Scaphandre et le Papillonدرباره زندگی ژان دومینیک باوبی سردبیر مجله فرانسوی ELLE که در 43 سالگی دچار سندروم محبس شد و تمام بدنش به جز چشم چپ فلج شد و فقط می توانست پلک بزند و مثلا با یک بار پلک زدن بگوید بله و با دوبار پلک زدن بگوید نه.در این وضعیت او تصمیم گرفت کتابی بنویسد .برای نوشتن هر کلمه ,کلیه حروف الفبا را جلوی او به نمایش می گذاشتند و او با پلک زدن حرفش را انتخاب می کرد.او برای کل کتاب 200 هزار بار پلک زد و اشنابل از زاویه دید او داستان های ذهنیش را پرداخته است.

بدین سان بار دیگر به این حرف اشنابل برمیگردیم که می خواست دیدن,شنیدن و استشمام کردن و حس کردن را یکجا بیاورد.در دنیایی که توانایی انسان تنها در حد پلک زدن است اما با همین کار می توان در دریای متلاطم بی هویتی انسان معاصر ,دست و پایی زد و هویتی را احیا کرد.

/ 48 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطمه

دوست عزيز سلام اگه مايل به تبادل لينک هستي لطفا منو با عنوان جديدترين مدل لباس 2010 لينک کن و بعد اطلاع بده تا من هم سريعا شما رو لينک کنم امار روزانه : 5000 رنک :2 http://jml2.persianblog.ir/ راستي اينم فروشگاه ژورناله ماست ××× فروش واقعا استثنائي ژورنال لباس 2009-2010 با بيش از 4200 مدل لباس از سري مدل هاي لباس شب،عروس،نامزدي،کت و دامن، کت و شلوار، اسپورت، مانتو، بچه گانه قيمت : 3900 دي وي دي

فاطمه

دوست عزيز سلام اگه مايل به تبادل لينک هستي لطفا منو با عنوان جديدترين مدل لباس 2010 لينک کن و بعد اطلاع بده تا من هم سريعا شما رو لينک کنم امار روزانه : 5000 رنک :2 http://jml2.persianblog.ir/ راستي اينم فروشگاه ژورناله ماست ××× فروش واقعا استثنائي ژورنال لباس 2009-2010 با بيش از 4200 مدل لباس از سري مدل هاي لباس شب،عروس،نامزدي،کت و دامن، کت و شلوار، اسپورت، مانتو، بچه گانه قيمت : 3900 دي وي دي

مهدی زندپور

فکر می کردم بجز من و پسرعموم دیگه مهدی زندپوری نیست کجایی هستی؟

تهران پيک

دوست عزيز سلام. آپلود سنتر عکس ايرانيان راه اندازي شد و ميتوني عکس هات رو در اونجا آپلود کني و نگران فيلتر شدن و عدم نمايش عکس هات هم نباشي. چرا که ايراني هست و با مرکز فيلترينگ مخابرات در تعامل اگر هم برات مقدور بود اون رو معرفي کن و يا لينکش کن تا بقيه هم بتونن از اون استفاده کنن. tehranpic.net

پرشين طراح

سلام خوبي؟ وبلاگ بسيار خوبي داري اگه موافق باشي با هم تبادل لينک کنيم ؟ پيج رنک سايت ما نيز 3 هست که به بالا رفتن رنک شما نيز کمک ميکند اگه موافقي سايت www.persiantarah.com من رو با عنوان طراحي سايت به لينک بده و بعد به ايميل بزن تا من هم شمارو لينک کنم مرسي persiantarah@gmail.com

persiantarah

سلام خوب هستين ؟ وبلاگ خيلي خوبي داري اگه موافقي با هم تبادل لينک کنيم سايت من رو با عنوان طراحي سايت لينک بده و بعد به من persiantarah@gmail.com ايميل بزن تا شمارو هم به سايتم اظافه کنم سايت من www.persiantarah.com رنک سايت من نيز 3 هست خيلي خوشحال شدم

مريم

سلام خوبي ؟ وبلاگ بسيار خوبي داري اگه موافق باشي با هم تبادل لينک کنيم ؟ اگه موافقي منو با عنوان کسب درآمد از اينترنت لينک کن سپس منو تو نظرات با خبر کن تا منم سريع لينکت کنم !

سميرا

پاسخ دهيد و جايزه بگيريد پنجاه عدد دامنه فارسي به انتخاب خودتان . بيست عدد آيپاد دو گيگا بايت سري جديد .. يکعدد آيپد 32 گيگا بايت جديد براي اطلاعات بيشتر به آدرس زير رجوع کنيد http://www.1189.ir

نقش

سلام بروزم....[گل]